۰

همه‌چیات

اثر پروانه‌ای

خرداد ۹, ۱۳۹۸ در ۱۳:۵۹ توسط

کبوتر حرم-خاطرات خدمت در حرم امام‌رضا علیه‌السلام-اثر پروانه‌ای

لابد تعریف سادۀ «اثر پروانه‌ای» را شنیده‌اید: بال‌زدن یک پروانه در نقطه‌ای از جهان، می‌تواند در نقطه‌ای دیگر طوفانی به پا کند. این نظریه در حرم امام‌رضا علیه‌السلام جور دیگری برایم معنا شد.

********

دوسه سالی می‌شد از دست باغ رضوان راحت شده بودم! ساختن سرویس بهداشتی نیمی از فضای این قبرستان پارک‌شده را گرفته بود و غرفه‌های فرهنگی، نیم دیگرش را. فرودگاه کبوتران را هم به بیرون صحن کوثر منتقل کرده بودند. مدت‌ها خوشحال بودم که دیگر گذرم به آن خدمت‌گاه نچسب نخواهد افتاد.

اما صبح روز نوزدهم ماه رمضان که هرکسی دوست دارد هرچه بیشتر در خدمت زائران عزادار و قدرچشیده باشد، کشیک‌نویس تبعیدم کرد به جایی که قاعدتاً در چنان روزی، به‌معنای واقعی کلمه پرنده پر نمی‌زد: باغ رضوان!

ـ مگر پُست باغ رضوان تعطیل نشده؟!

ـ دوباره راه افتاده.

ـ ای بابا! من اصلاً باغ رضوان را نمی‌توانم تحمل کنم!

ـ برو. روزی‌ات آنجا بوده. حتماً حکمتی هست.

همچنان‌که خودم را به‌سمت باغ رضوان می‌کشاندم و بر فرش‌های باران‌خوردۀ شب پیش جوراب می‌خیساندم، یادم آمد که هنوز اردوی زیارتی‌سیاحتی پروانه‌ها به مشهد مقدس را از نزدیک ندیده‌ام؛ چون خواب روزه‌دار عبادت است و صوم من بیشتر به نوم گذشته تا درک یوم!

اما باغ رضوان، این بار حال‌وهوایی دیگر داشت: ده‌ها پروانۀ رنگارنگ از این گل به آن گیاه پر می‌زدند و از هر بیننده‌ای دلبری می‌کردند. پس خدمت‌گاه امروز حکمتی داشته است!

بال‌زدن پروانه‌ها دو اثر داشت: هم حسرت پروانه‌ندیدنم را فرو نشاند و هم باغ رضوان را برایم تاب‌آوردنی کرد. این بود برداشت من از اثر پروانه‌ای در حرم امام‌رضا علیه‌السلام.

پی‌نوشت:

۱. عکس‌های بیشتر را اینجا ببینید.

۲. جستجوهای اینترنتی‌ام برای پیداکردن عکسی درخور از طواف پروانه‌ها در حرم امام‌رضا علیه‌السلام، به چنین نتایجی رسید: ترلان پروانه با چادر در حرم امام‌رضا در مشهد (۴ عکس)! شاید تا صد سال دیگر مشهد پروانه‌های زائر را به خود نبیند. عکاسان و فیلمبرداران خبری، به‌ویژه دوستان آستان قدس، پروانه‌های رضوی را در قاب بنشانند. این فرصت‌های پروانه‌ای زود می‌پرد ها!

شنبه، ۱۹ رمضان ۱۴۴۰ / ۴ خرداد ۱۳۹۸

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

پاسخ دهید